Call Us Free: 1-800-123-4567

Kuidas valida kodule sobiv aed?

Kodule sobiva aiapiirde valimine on emotsionaalne ning kaalukas investeering, võimalusi on siin väga palju. Et aga valik oleks teadlik ja lahendus ka aastate pärast kena vaadata, tasub arvestada mitmete esialgu vähetähtsana tunduvaga. Viimastest võivad alguse saada ootamatud ja väga tõsised väljaminekud, mis kahvatuvad isegi piirde enda soetusmaksumuse kõrval.

Puitaed

Piirete rajamisel tuleb kindlasti arvestada ka nende edasiste kulutuste ning hooldusvajadusega. Väga populaarseks on saanud puitpiirded, mis sobituvad ühtviisi hästi nii vana talumaja kui uue elamurajooni modernse miljööga. Traditsiooniline puitaed pakub privaatsust, turvalisust ja kaitset liiklusmüra ning tolmu eest. Peale eelnimetatud väga positiivsete omaduste ja soodsa hinna kaasnevad puitpiirdega aga ka mõned ohud, millega on mõistlik seda planeerides arvestada.
Talvel kogub puitpiire enda taha suuri hangi. Maapinna temperatuuri tõustes hakkab lumi altpoolt sulama, kuid ülemised lumekihid vajuvad alla ja muutuvad tihkemaks, haakudes aia väljaulatuvate detailidega. Kui aiapaneel on tugev, annavad järele postikinnitused – aiaelement vajub seni allapoole, kuni toetub maapinnale. Kahju pole väga suur, kuid ette tuleb võtta tüütu remont. Halvemal juhul ei pea konstruktsioon aga lume raskusele vastu ning puruneb. Teine oluline kuluartikkel on puitaia värvkate – selle eluiga ei ole väga pikk. Puhtas linnalähedases keskkonnas võib arvestada, et 5–6 aasta järel tuleb aed üle värvida. Mida saastunum keskkond ning mida lähemal sõiduteele, seda kiiremini autorataste alt paiskuv tolm, soolasegune lörts ja pori värvkattele ladestuvad ning piirde välimuse rikuvad.Igal juhul tasub puitpiirde kasuks otsustamisel vaim, värv ja pintsel valmis panna – laudis vajab kena väljanägemise säilitamiseks oluliselt rohkem hoolt ning tähelepanu kui metall-, sepis- või kiviaed.

Metallaed

Metallaeda peetakse kõige esinduslikumaks ning ühtlasi on see ka kõige kallim piirdeaia lahendus, eelkõige silmas pidades sepistatud metallaedu. Sisuliselt ei ole piiranguid sellele, kuhu metallaedasid paigaldada võiks. Metallaiad sobivad kenasti nii eramajadele, suurematele ja väiksematele parklatele või muudele aladele, mis piirdeaeda vajavad. Metallaia eelis tavalise puitaia ees on veel ka see, et ta on oluliselt esinduslikum, mistõttu on ta ka kallim kui mõned teised aedade lahendused. Tavalisest metallaiast omakorda kallim on veel ka sepistatud metallaed, mis samas võimaldab oma aiale veelgi omapärasema ja  stiilsema välimuse anda. Metallaiad ehk varbaiad valmistatakse üldjuhul nelikanttorust mõõtudega 20 x 20 mm või 15x15mm. Kvaliteetselt viimistletud varbaiad peavad vastu aastakümneid ja on praktiliselt hooldusvabad. Metallaia suureks eeliseks teiste aialahenduste ees on parem vastupidavus, suurem tugevus ja kõrgem turvalisus. Metallaiad on vastupidavad lume koormusele ja on vandaalikindlad. Metallist piiret on tänapäevaste pinnakatetega oluliselt lihtsam keskkonnamõjude eest kaitsta kui puitu. Isegi juba roostetanud aia jaoks leiab poodidest spetsiaalseid värve, mis tuleb kanda tavalise pintsli või värvirulliga otse roostes pinnale.

Lisa kommentaar